Classic Brugge-De Panne
Belgium
22 Mar 2023
Class
1.UWT - 1 day - UCI WorldTour
Website
www.bruggedepanneclassic.be
Email
secretariaat@kvcps.be
FINAL CLASSIFICATION
General Classification
JASPER
PHILIPSEN
ALPECIN-DECEUNINCK
04:38:52
SHOW DETAILS
AGE NAT RESULT PTS
1
JASPER
PHILIPSEN
ALPECIN-DECEUNINCK
25 BEL 04:38:52 300.00
2
OLAV
KOOIJ
JUMBO-VISMA
22 NED 00:00:00 250.00
3
YVES
LAMPAERT
SOUDAL QUICK-STEP
32 BEL 00:00:00 215.00
4
FREDERIK
FRISON
LOTTO DSTNY
31 BEL 00:00:01 175.00
5
FABIO
JAKOBSEN
SOUDAL QUICK-STEP
27 NED 00:00:21 120.00
6
JONAS
RICKAERT
ALPECIN-DECEUNINCK
29 BEL 00:00:21 115.00
7
CEDRIC
BEULLENS
LOTTO DSTNY
26 BEL 00:00:21 95.00
8
STIAN
EDVARDSEN-FREDHEIM
UNO-X PRO CYCLING TEAM
20 NOR 00:00:21 75.00
9
JUAN SEBASTIAN
MOLANO BENAVIDES
UAE TEAM EMIRATES
29 COL 00:00:21 60.00
10
MARIJN
VAN DEN BERG
EF EDUCATION - EASYPOST
24 NED 00:00:21 50.00
11
DAVIDE
BALLERINI
SOUDAL QUICK-STEP
29 ITA 00:00:31 40.00
12
BERT
VAN LERBERGHE
SOUDAL QUICK-STEP
31 BEL 00:00:33 35.00
13
DYLAN
GROENEWEGEN
TEAM JAYCO ALULA
30 NED 00:00:33 30.00
14
ARNAUD
DEMARE
GROUPAMA - FDJ
32 FRA 00:00:33 25.00
15
EDWARD
THEUNS
TREK - SEGAFREDO
32 BEL 00:01:06 20.00
16
JONAS
KOCH
BORA - HANSGROHE
30 GER 00:01:06 20.00
17
PASCAL
ACKERMANN
UAE TEAM EMIRATES
29 GER 00:03:20 20.00
18
SAMUEL
WELSFORD
TEAM DSM
27 AUS 00:03:49 20.00
19
MATHIAS
JØRGENSEN
MOVISTAR TEAM
26 DEN 00:03:49 20.00
20
JARRAD
DRIZNERS
LOTTO DSTNY
24 AUS 00:03:49 20.00
21
EDWARD
PLANCKAERT
ALPECIN-DECEUNINCK
28 BEL 00:03:49 12.00
22
TIM
VAN DIJKE
JUMBO-VISMA
23 NED 00:03:49 12.00
23
JOHAN
JACOBS
MOVISTAR TEAM
26 SUI 00:03:49 12.00
24
PAUL
PENHOET
GROUPAMA - FDJ
22 FRA 00:04:53 12.00
25
LIONEL
TAMINIAUX
ALPECIN-DECEUNINCK
27 BEL 00:04:53 12.00
26
DANNY
VAN POPPEL
BORA - HANSGROHE
30 NED 00:04:53 12.00
27
GERBEN
THIJSSEN
INTERMARCHÉ - CIRCUS - WANTY
25 BEL 00:04:53 12.00
28
RICK
ZABEL
ISRAEL - PREMIER TECH
30 GER 00:04:53 12.00
29
TORD
GUDMESTAD
UNO-X PRO CYCLING TEAM
22 NOR 00:04:53 12.00
30
TOM
VAN ASBROECK
ISRAEL - PREMIER TECH
33 BEL 00:04:53 12.00
31
CERIEL
DESAL
BINGOAL WB
24 BEL 00:04:53 5.00
32
MAXIMILIAN RICHARD
WALSCHEID
COFIDIS
30 GER 00:04:53 5.00
33
CHRISTOPHE
NOPPE
COFIDIS
29 BEL 00:04:53 5.00
34
ELMAR
REINDERS
TEAM JAYCO ALULA
31 NED 00:04:53 5.00
35
DAVID
DEKKER
TEAM ARKEA - SAMSIC
25 NED 00:04:53 5.00
36
PIET
ALLEGAERT
COFIDIS
28 BEL 00:04:53 5.00
37
MILAN
FRETIN
TEAM FLANDERS - BALOISE
22 BEL 00:04:53 5.00
38
OWAIN
DOULL
EF EDUCATION - EASYPOST
30 GBR 00:04:53 5.00
39
JONAS
RUTSCH
EF EDUCATION - EASYPOST
25 GER 00:04:53 5.00
40
GEOFFREY
SOUPE
TOTALENERGIES
35 FRA 00:04:53 5.00
41
THOMAS
BONNET
22 FRA 00:04:53 5.00
42
JULIUS
JOHANSEN
INTERMARCHÉ - CIRCUS - WANTY
24 DEN 00:04:53 5.00
43
JULES
HESTERS
TEAM FLANDERS - BALOISE
25 BEL 00:04:53 5.00
44
CASPER
VAN UDEN
TEAM DSM
22 NED 00:04:53 5.00
45
GUILLAUME
VAN KEIRSBULCK
BINGOAL WB
32 BEL 00:04:58 5.00
46
JELLE
WALLAYS
COFIDIS
34 BEL 00:04:58 5.00
47
MIKKEL
BJERG
UAE TEAM EMIRATES
25 DEN 00:04:58 5.00
48
SANDER
DE PESTEL
TEAM FLANDERS - BALOISE
25 BEL 00:04:58 5.00
49
RUBEN
APERS
TEAM FLANDERS - BALOISE
25 BEL 00:04:58 5.00
50
JENS
REYNDERS
ISRAEL - PREMIER TECH
25 BEL 00:04:58 5.00
51
RYAN
GIBBONS
UAE TEAM EMIRATES
29 RSA 00:04:58 2.00
52
SÉBASTIEN
GRIGNARD
LOTTO DSTNY
24 BEL 00:04:58 2.00
53
RYAN
MULLEN
BORA - HANSGROHE
29 IRL 00:04:58 2.00
54
MAURICE
BALLERSTEDT
ALPECIN-DECEUNINCK
22 GER 00:04:58 2.00
55
DMITRIY
GRUZDEV
ASTANA QAZAQSTAN TEAM
37 KAZ 00:04:58 2.00
56
TIMO
ROOSEN
JUMBO-VISMA
30 NED 00:04:58 1.00
57
KAMIL
GRADEK
BAHRAIN VICTORIOUS
33 POL 00:05:02 1.00
58
RAMON
SINKELDAM
ALPECIN-DECEUNINCK
34 NED 00:05:02 1.00
59
FILIP
MACIEJUK
BAHRAIN VICTORIOUS
24 POL 00:05:02 1.00
60
JENS
KEUKELEIRE
EF EDUCATION - EASYPOST
35 BEL 00:05:02 1.00
61
ERIK NORDSAETER
RESELL
UNO-X PRO CYCLING TEAM
27 NOR 00:05:02
62
BRAM
WELTEN
GROUPAMA - FDJ
26 NED 00:05:07
63
JANNIK
STEIMLE
SOUDAL QUICK-STEP
27 GER 00:05:07
64
FABIAN
LIENHARD
GROUPAMA - FDJ
30 SUI 00:05:07
65
LUDOVIC
ROBEET
BINGOAL WB
29 BEL 00:05:07
66
LAURENZ
REX
INTERMARCHÉ - CIRCUS - WANTY
24 BEL 00:05:07
67
ALEXANDER
KRIEGER
ALPECIN-DECEUNINCK
32 GER 00:05:07
68
SAMUEL
WATSON
GROUPAMA - FDJ
22 GBR 00:05:07
69
WILLIAM
LEVY
UNO-X PRO CYCLING TEAM
22 DEN 00:05:07
70
JONATHAN
MILAN
BAHRAIN VICTORIOUS
23 ITA 00:05:07
71
SIMONE
CONSONNI
COFIDIS
29 ITA 00:05:07
72
LUCA
MOZZATO
TEAM ARKEA - SAMSIC
25 ITA 00:05:07
73
TOSH
VAN DER SANDE
JUMBO-VISMA
33 BEL 00:05:07
74
DANIEL
MCLAY
TEAM ARKEA - SAMSIC
31 GBR 00:05:45
JORDI
MEEUS
BORA - HANSGROHE
25 BEL DNF
FERNANDO
GAVIRIA RENDON
MOVISTAR TEAM
29 COL DNF
IVAN
ROMEO ABAD
MOVISTAR TEAM
20 ESP DNF
TIM
DECLERCQ
SOUDAL QUICK-STEP
34 BEL DNF
LAURENCE
PITHIE
GROUPAMA - FDJ
21 NZL DNF
OIER
LAZKANO LOPEZ
MOVISTAR TEAM
24 ESP DNF
IGNATAS
KONOVALOVAS
GROUPAMA - FDJ
38 LTU DNF
LUIS GUILLERMO
MAS BONET
MOVISTAR TEAM
34 ESP DNF
ALBERT
TORRES BARCELO
MOVISTAR TEAM
33 ESP DNF
MICHAEL
VINK
UAE TEAM EMIRATES
32 NZL DNF
FELIX
GROS
UAE TEAM EMIRATES
25 GER DNF
VEGARD STAKE
LAENGEN
UAE TEAM EMIRATES
34 NOR DNF
THOMAS
SCULLY
EF EDUCATION - EASYPOST
33 NZL DNF
JULIUS
VAN DEN BERG
EF EDUCATION - EASYPOST
27 NED DNF
LUKA
MEZGEC
TEAM JAYCO ALULA
35 SLO DNF
ALEXANDER
EDMONDSON
TEAM DSM
30 AUS DNF
KELLAND
O’BRIEN
TEAM JAYCO ALULA
25 AUS DNF
SAM
BENNETT
BORA - HANSGROHE
33 IRL DNF
ETHAN
VERNON
SOUDAL QUICK-STEP
23 GBR DNF
MAXIMILIAN
SCHACHMANN
BORA - HANSGROHE
29 GER DNF
LUKASZ
WISNIOWSKI
EF EDUCATION - EASYPOST
32 POL DNF
LUKE
DURBRIDGE
TEAM JAYCO ALULA
32 AUS DNF
CAMPBELL
STEWART
TEAM JAYCO ALULA
25 NZL DNF
TUUR
DENS
TEAM FLANDERS - BALOISE
23 BEL DNF
PATRICK
BEVIN
TEAM DSM
32 NZL DNF
MATHIS
LE BERRE
TEAM ARKEA - SAMSIC
22 FRA DNF
ALAN
RIOU
TEAM ARKEA - SAMSIC
26 FRA DNF
CLÉMENT
RUSSO
TEAM ARKEA - SAMSIC
28 FRA DNF
LASSE
LETH
UNO-X PRO CYCLING TEAM
31 DEN DNF
LOUIS
BENDIXEN
UNO-X PRO CYCLING TEAM
28 DEN DNF
SØREN
WÆRENSKJOLD
UNO-X PRO CYCLING TEAM
23 NOR DNF
GAY
SAGIV
ISRAEL - PREMIER TECH
29 ISR DNF
SEP
VANMARCKE
ISRAEL - PREMIER TECH
35 BEL DNF
ITAMAR
EINHORN
ISRAEL - PREMIER TECH
26 ISR DNF
CALEB
EWAN
LOTTO DSTNY
29 AUS DNF
ADRIEN
PETIT
INTERMARCHÉ - CIRCUS - WANTY
33 FRA DNF
MICHAEL
SCHWARZMANN
LOTTO DSTNY
32 GER DNF
BOY
VAN POPPEL
INTERMARCHÉ - CIRCUS - WANTY
35 NED DNF
VINCE
GERITS
TEAM FLANDERS - BALOISE
26 BEL DNF
NOAH
VANDENBRANDEN
TEAM FLANDERS - BALOISE
21 BEL DNF
EMILIEN
JEANNIERE
TOTALENERGIES
25 FRA DNF
LORRENZO
MANZIN
TOTALENERGIES
29 FRA DNF
JASON
TESSON
TOTALENERGIES
25 FRA DNF
MATTEO
VERCHER
TOTALENERGIES
22 FRA DNF
DORIAN
DE MAEGHT
BINGOAL WB
26 BEL DNF
JOHAN
MEENS
BINGOAL WB
24 BEL DNF
MATTEO
MALUCELLI
BINGOAL WB
30 ITA DNF
LOUIS
BLOUWE
BINGOAL WB
24 BEL DNF
SHANE
ARCHBOLD
BORA - HANSGROHE
34 NZL DNF
JASPER
DE BUYST
LOTTO DSTNY
30 BEL DNF
ALBERTO
DAINESE
TEAM DSM
25 ITA DNF
THIBAU
NYS
TREK - SEGAFREDO
21 BEL DNF
ALEX
KIRSCH
TREK - SEGAFREDO
31 LUX DNF
OTTO
VERGAERDE
TREK - SEGAFREDO
29 BEL DNF
TOMS
SKUJINS
TREK - SEGAFREDO
32 LAT DNF
MARK
CAVENDISH
ASTANA QAZAQSTAN TEAM
38 GBR DNF
DAVIDE
MARTINELLI
ASTANA QAZAQSTAN TEAM
30 ITA DNF
CEES
BOL
ASTANA QAZAQSTAN TEAM
28 NED DNF
YEVGENIY
GIDICH
ASTANA QAZAQSTAN TEAM
27 KAZ DNF
YEVGENIY
FEDOROV
ASTANA QAZAQSTAN TEAM
23 KAZ DNF
LEONARDO
BASSO
ASTANA QAZAQSTAN TEAM
30 ITA DNF
LENNARD
HOFSTEDE
JUMBO-VISMA
29 NED DNF
LAURENT
PICHON
TEAM ARKEA - SAMSIC
37 FRA DNF
JOS
VAN EMDEN
JUMBO-VISMA
38 NED DNF
EMILS
LIEPINS
TREK - SEGAFREDO
31 LAT DNF
MARKUS
HOELGAARD
TREK - SEGAFREDO
29 NOR DNF
MARIUS
MAYRHOFER
TEAM DSM
23 GER DNF
TIM
NABERMAN
TEAM DSM
24 NED DNF
MATEVŽ
GOVEKAR
BAHRAIN VICTORIOUS
23 SLO DNF
PHIL
BAUHAUS
BAHRAIN VICTORIOUS
29 GER DNF
DUSAN
RAJOVIC
BAHRAIN VICTORIOUS
26 SRB DNF
CAMERON
SCOTT
BAHRAIN VICTORIOUS
25 AUS DNF
DAVIDE
CIMOLAI
COFIDIS
34 ITA DNF
WESLEY
KREDER
COFIDIS
33 NED DNF
NICCOLÒ
BONIFAZIO
INTERMARCHÉ - CIRCUS - WANTY
30 ITA DNF
BAPTISTE
PLANCKAERT
INTERMARCHÉ - CIRCUS - WANTY
35 BEL DNF
MICK
VAN DIJKE
JUMBO-VISMA
23 NED DNF
Races
22 Mar 2023
FINAL CLASSIFICATION
Individual Road Race
Men Elite
1.UWT - 1 Sluiten