1 Tom DUMOULIN NED TGA 25 5:41
2 Fabian CANCELLARA SUI TFR 34 +2
3 Matthias BRANDLE AUT IAM 26 +4
4 Peter SAGAN SVK TCS 25 +5
5 Steve MORABITO SUI FDJ 32 +5
6 Greg VAN AVERMAET BEL BMC 30 +5
7 Cameron MEYER AUS OGE 27 +6
8 Jon IZAGUIRRE INSAUSTI ESP MOV 26 +6
9 Adriano MALORI ITA MOV 27 +6
10 Geraint THOMAS GBR SKY 29 +7
11 Michael MATTHEWS AUS OGE 25 +8
12 Martin ELMIGER SUI IAM 37 +9
13 Jean-Pierre DRUCKER LUX BMC 29 +9
14 Jerome COPPEL FRA IAM 29 +9
15 Bob JUNGELS LUX TFR 23 +9
16 Michael ALBASINI SUI OGE 35 +9
17 Francisco José VENTOSO ALBERDI ESP MOV 33 +10
18 Zdenek STYBAR CZE EQS 30 +10
19 Nikias ARNDT GER TGA 24 +10
20 Benjamin KING USA TCG 26 +10
21 Daryl IMPEY RSA OGE 31 +10
22 Danilo WYSS SUI BMC 30 +11
23 Sep VANMARCKE BEL TLJ 27 +11
24 Winner ANACONA GOMEZ COL MOV 27 +11
25 Moreno MOSER ITA TCG 25 +12
26 Philippe GILBERT BEL BMC 33 +12
27 Daniele BENNATI ITA TCS 35 +12
28 Jurgen ROELANDTS BEL LTS 30 +12
29 Matteo TRENTIN ITA EQS 26 +12
30 Kanstantsin SIUTSOU BLR SKY 33 +12
31 Dries DEVENYNS BEL IAM 32 +14
32 Jakob FUGLSANG DEN AST 30 +14
33 Marco MARCATO ITA WGG 31 +14
34 Damien GAUDIN FRA ALM 29 +15
35 Michael VALGREN DEN TCS 23 +15
36 John DEGENKOLB GER TGA 26 +15
37 Vegard BREEN NOR LTS 25 +16
38 Paul MARTENS GER TLJ 32 +16
39 Mark CAVENDISH GBR EQS 30 +16
40 Mike TEUNISSEN NED TLJ 23 +16
41 Thibaut PINOT FRA FDJ 25 +16
42 Alexey LUTSENKO KAZ AST 23 +16
43 Alexander KRISTOFF NOR KAT 28 +16
44 Borut BOZIC SLO AST 35 +17
45 Jasper STUYVEN BEL TFR 23 +17
46 Jose Joaquin ROJAS GIL ESP MOV 30 +17
47 Matthieu LADAGNOUS FRA FDJ 31 +17
48 Daniel MORENO FERNANDEZ ESP KAT 34 +17
49 Jan BAKELANTS BEL ALM 29 +17
50 Jérémy ROY FRA FDJ 32 +17
51 Svein TUFT CAN OGE 38 +17
52 Danny PATE USA SKY 36 +17
53 Mathew HAYMAN AUS OGE 37 +17
54 Michal GOLAS POL EQS 31 +18
55 Lawrence WARBASSE USA IAM 25 +18
56 Sébastien TURGOT FRA ALM 31 +18
57 Christian KNEES GER SKY 34 +18
58 Enrico GASPAROTTO ITA WGG 33 +18
59 Domenico POZZOVIVO ITA ALM 33 +19
60 Arnaud DEMARE FRA FDJ 24 +19
61 Thomas DE GENDT BEL LTS 29 +19
62 Igor ANTON HERNANDEZ ESP MOV 32 +19
63 Stijn DEVOLDER BEL TFR 36 +19
64 Sébastien REICHENBACH SUI IAM 26 +19
65 Simon SPILAK SLO KAT 29 +19
66 William BONNET FRA FDJ 33 +20
67 Rafal MAJKA POL TCS 26 +20
68 Grégory RAST SUI TFR 35 +20
69 Georg PREIDLER AUT TGA 25 +20
70 Maxime MONFORT BEL LTS 32 +20
71 Jasper DE BUYST BEL LTS 22 +20
72 Gianluca BRAMBILLA ITA EQS 28 +20
73 Michal KWIATKOWSKI POL EQS 25 +21
74 Valerio AGNOLI ITA AST 30 +21
75 Ben HERMANS BEL BMC 29 +22
76 Sergio Luis HENAO MONTOYA COL SKY 28 +22
77 Robert GESINK NED TLJ 29 +22
78 Julien VERMOTE BEL EQS 26 +22
79 Jurgen VAN DEN BROECK BEL LTS 32 +22
80 Mark RENSHAW AUS EQS 33 +23
81 Bertjan LINDEMAN NED TLJ 26 +23
82 Stefan SCHUMACHER GER CCC 34 +23
83 Pavel BRUTT RUS TCS 33 +23
84 Jérôme BAUGNIES BEL WGG 28 +23
85 Francis DE GREEF BEL WGG 30 +23
86 Marco HALLER AUT KAT 24 +23
87 Julian David ARREDONDO MORENO COL TFR 27 +23
88 Warren BARGUIL FRA TGA 24 +24
89 Viacheslav KUZNETSOV RUS KAT 26 +24
90 Koen DE KORT NED TGA 33 +24
91 Jonathan FUMEAUX SUI IAM 27 +24
92 Michael MORKOV DEN TCS 30 +24
93 Simon CLARKE AUS OGE 29 +25
94 Dmitrii KOZONCHUK RUS KAT 31 +25
95 Alberto BETTIOL ITA TCG 22 +25
96 Eros CAPECCHI ITA MOV 29 +25
97 Jacopo GUARNIERI ITA KAT 28 +26
98 Daniil FOMINYKH KAZ AST 24 +26
99 Miguel Angel LOPEZ MORENO COL AST 21 +26
100 Przemyslaw NIEMIEC POL LAM 35 +27
101 David LOPEZ GARCIA ESP SKY 34 +27
102 Nikolay TRUSOV RUS TCS 30 +27
103 Manuel SENNI ITA BMC 23 +27
104 Matti BRESCHEL DEN TCS 31 +28
105 Frank SCHLECK LUX TFR 35 +28
106 Sébastien CHAVANEL FRA FDJ 34 +28
107 Thomas LEEZER NED TLJ 30 +28
108 Arthur VICHOT FRA FDJ 27 +28
109 Davide REBELLIN ITA CCC 44 +29
110 Jhoan Esteban CHAVES RUBIO COL OGE 25 +29
111 Sergey LAGUTIN RUS KAT 34 +29
112 Valerio CONTI ITA LAM 22 +29
113 Davide MALACARNE ITA AST 28 +29
114 Stefan DENIFL AUT IAM 28 +29
115 Kenny DE HAES BEL LTS 31 +29
116 Branislau SAMOILAU BLR CCC 30 +30
117 Frederik BACKAERT BEL WGG 25 +30
118 Matej MOHORIC SLO TCG 21 +30
119 Mirko SELVAGGI ITA WGG 30 +30
120 Tom VAN ASBROECK BEL TLJ 25 +30
121 Bernhard EISEL AUT SKY 34 +31
122 Biel KADRI FRA ALM 29 +31
123 Simone ANTONINI ITA WGG 24 +31
124 Sylwester SZMYD POL CCC 37 +31
125 Marek RUTKIEWICZ POL CCC 34 +32
126 Niccolo BONIFAZIO ITA LAM 22 +32
127 Johannes FRÖHLINGER GER TGA 30 +32
128 Luka PIBERNIK SLO LAM 22 +32
129 Kristijan DURASEK CRO LAM 28 +32
130 Carter JONES USA TGA 26 +33
131 Davide CIMOLAI ITA LAM 26 +33
132 Grega BOLE SLO CCC 30 +33
133 Laurent DIDIER LUX TFR 31 +33
134 Alex HOWES USA TCG 27 +33
135 Sébastien MINARD FRA ALM 33 +33
136 Mario Jorge FARIA DA COSTA POR LAM 30 +33
137 Axel DOMONT FRA ALM 25 +34
138 Darwin ATAPUMA HURTADO COL BMC 27 +34
139 Laurens TEN DAM NED TLJ 35 +34
140 Marinus Cornelis MINNAARD NED WGG 26 +35
141 Lars Petter NORDHAUG NOR SKY 31 +35
142 Bakhtiyar KOZHATAYEV KAZ AST 23 +36
143 Sander ARMEE BEL LTS 30 +37
144 Joseph Lloyd DOMBROWSKI USA TCG 24 +37
145 Jan HIRT CZE CCC 24 +37
146 Guillaume BONNAFOND FRA ALM 28 +38
147 Thomas DANIELSON USA TCG 37 +40
148 Andre Fernando S. Martins CARDOSO POR TCG 31 +42
149 Gang XU CHN LAM 31 +44
150 Adrian HONKISZ POL CCC 27 +45
151 Javier MORENO BAZAN ESP MOV 31 +1:11
152 Silvan DILLIER SUI BMC 25 +1:22 Sluiten