1. BERCZ Patrick GER TEAM NRW 3:24:17
2. SCHEIT Florian GER MLP-RADTEAM
3. LAMMERTINK Maurits NED JO PIELS U 23
4. KREDER Wesley NED RABOBANK CONTINENTAL TEAM
5. SELIG Rüdiger GER JENATEC-CYCLING +0:03
6. BOVEN HUIS Jasper NED RABOBANK CONTINENTAL TEAM
7. LANDER Sebastian DEN TEAM CONCORDIA FORSIKRING-HIMMERLAND
8. SCHNAIDT Fabian GER TEAM BERGSTRAßE U23
9. CLAUSEN Patrick DEN BIKE TOYZ RACING
10. GATE Aaron NZL NEW ZEALAND NATIONAL TEAM
11. AUER Gernot AUT ÖRV NATIONAL
12. BÜRGEL Bastian GER THÜRINER ENERGIE TEAM
13. REINHARDT Theo GER KED-BIANCHI TEAM BERLIN
14. TE STROET Rens NED JO PIELS U 23
15. HAMELINK Jasper NED JO PIELS U 23
16. KLEMME Daniel GER TEAM NRW
17. MEISEN Marcel GER TEAM NRW
18. BENOIT André GER TEAM ROADSIGN RSC KOMET LUDWIGSBURG
19. PELLAUD Simon SUI HOTTINGER CYCLING TEAM
20. HOLLER Nikodemus GER PERSPEKTIVTEAM BADEN-WÜRTTEMBERG
21. MÜLLER Phillip GER TEAM NRW
22. ASSELMANN Jesper NED RABOBANK CONTINENTAL TEAM
23. BARTL David GER MLP-RADTEAM
24. SCHOIBL Mario AUT TIROL TEAM
25. SCHREURS Mark NED RUCANOR-LINE CYCLING TEAM
26. POSTHUMA Jelle NED JO PIELS U 23
26. SOKOL Jan AUT ÖRV NATIONAL
28. ARCHBOLD Shane NZL NEW ZEALAND NATIONAL TEAM
29. FAHRENHOLZ Philipp GER RG HAMBURG
30. WALDISPÜHL Livio SUI TEAM HÖRMANN-MIXTE SCHWEIZ
31. WINTER Nicolas SUI HOTTINGER CYCLING TEAM
32. VAN DER NED LIJKE Nick RABOBANK CONTINENTAL TEAM
33. KRAFT Harry GER TEAM BERGSTRAßE U23
34. SÜTTERLIN Jasha GER THÜRINER ENERGIE TEAM
35. BOSKAMP Melvin NED RABOBANK CONTINENTAL TEAM
36. WENK Andreas SUI HOTTINGER CYCLING TEAM
37. AREGGER Marcel SUI PRICE-YOUR-BIKE
38. ANDRES Christian SUI HOTTINGER CYCLING TEAM
39. PEDERSEN Mark Sehested DEN BIKE TOYZ RACING
40. OLIVIER Daan NED RABOBANK CONTINENTAL TEAM
41. DOMOULIN Tom NED RABOBANK CONTINENTAL TEAM
42. MEGENS Brian NED JO PIELS U 23
43. GOOS Marc NED RABOBANK CONTINENTAL TEAM
44. PRAXMARER Stefan AUT ÖRV NATIONAL
45. MYGIND Rasmus DEN TEAM DESIGNA KÖKKEN KNUDSGAARD
46. THILL Tom LUX LUXEMBURG NATIONAL
47. LISSON Mathias DEN TEAM DESIGNA KÖKKEN KNUDSGAARD
48. DE GROOT Daan NED RUCANOR-LINE CYCLING TEAM
49. RECHENBACH Philipp GER KED-BIANCHI TEAM BERLIN -
50. BRÖDEL Jonas GER MLP-RADTEAM
51. LIEBENOW Constantin GER JENATEC-CYCLING
52. EGLIN Joel SUI PRICE-YOUR-BIKE
53. GRAD Alexander GER MLP-RADTEAM
54. GMELICH Jarno NED JO PIELS U 23
55. BRAND Christopher GER VELOCLUB RATISBONA
56. KRISTENSEN Otto Holmgaard DEN TEAM DESIGNA KÖKKEN KNUDSGAARD
57. WÜST Lionel SUI PRICE-YOUR-BIKE
58. HANSEN Jesper DEN BIKE TOYZ RACING
59. DREIER Till SUI TEAM HÖRMANN-MIXTE SCHWEIZ
60. GASSER Gian Marco SUI TEAM HÖRMANN-MIXTE SCHWEIZ
61. NOLTEN Bram NED RUCANOR-LINE CYCLING TEAM
62. SMIT Ricky NED RUCANOR-LINE CYCLING TEAM
63. HORSTMANN Samuel SUI PRICE-YOUR-BIKE
64. CLAUSS Peter GER JENATEC-CYCLING
65. FREIENSTEIN Raphael GER TEAM BERGSTRAßE U23
66. MEYER Mads Lilholm DEN TEAM CONCORDIA FORSIKRING-HIMMERLAND
67. FRÖSE Marcel GER RG HAMBURG
68. SCHLECHTER Pit LUX LUXEMBURG NATIONAL
69. THIEL Fabian GER THÜRINER ENERGIE TEAM
70. VAN WINDEN Stefan NED JO PIELS U 23
71. BUCHMANN Emanuel GER PERSPEKTIVTEAM BADEN-WÜRTTEMBERG
72. ELMIGER Jonas SUI TEAM HÖRMANN-MIXTE SCHWEIZ
73. KONRAD Patrick AUT TIROL TEAM
74. KONING Peter NED RUCANOR-LINE CYCLING TEAM
75. JUNGELS Bob LUX LUXEMBURG NATIONAL
76. LÜTTERS Frank GER MATRIX-RACING-TEAM DORTMUND +0:20
77. GAUGL Florian AUT TIROL TEAM +0:21
78. PREIDLER Georg AUT TIROL TEAM +0:23
79. MAIR Stefan AUT TIROL TEAM
80. HALLER Marco AUT ÖRV NATIONAL
81. OBKIRCHER Marc AUT TIROL TEAM
82. LINDEMAN Bert-Jan NED JO PIELS U 23
83. FALTIN Bastian GER KED-BIANCHI TEAM BERLIN +0:26
84. GULDHAMMER Rasmus DEN TEAM CONCORDIA FORSIKRING-HIMMERLAND +0:31
85. JÖRGENSEN Ricky Enö DEN TEAM CONCORDIA FORSIKRING-HIMMERLAND +0:33
86. HATZ Christopher GER TEAM BERGSTRAßE U23 +3:00
87. DROSTE Jan-Niklas GER RG-LG FRANKFURT +5:49
88. FINKBEINER Robert GER RG-LG FRANKFURT +5:58
89. AMPLER Rick GER JENATEC-CYCLING +6:00
90. WEERTS Pascal GER TEAM BERGSTRAßE U23
91. PALOTAI Péter HUN TIROL TEAM Sluiten