1 Johan Lindgren (Swe) Team Cykelcity 5:16:36
2 Raymond Kreder (Ned) Holowesko Partners-Felt-Garmin Development Team
3 Ronan Van Zandbeek (Ned) Van Vliet EBH Elshof
4 Coen Vermeltfoort (Ned) Rabobank Continental Team
5 Bram Schmitz (Ned) Van Vliet EBH Elshof
6 Ramon Sinkeldam (Ned) Rabobank Continental Team
7 Taylor Phinney (USA) Trek-Livestrong U23
8 Johim Ariesen (Ned) Cycling Team Jo Piels
9 Dennis Luijt (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner
10 Boy van Poppel (Ned) Rabobank Continental Team
11 Martijn Keizer (Ned) Rabobank Continental Team
12 Jos Pronk (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam
13 Tom Dumoulin (Ned) ParkHotel Rooding CT
14 Sondre Sørtveit (Nor) Team Joker - Bianchi
15 Wesley Kreder (Ned) Rabobank Continental Team
16 Jetse Bol (Ned) Rabobank Continental Team
17 Oliver Johr (Ger) Team NRW
18 Maurits Lammertink (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner
19 Danny Summerhill (USA) Holowesko Partners-Felt-Garmin Development Team
20 Henk Wildeman (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner
21 Johnny van Diermen (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner
22 Jeroen Boelen (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner
23 Thomas Berkhout (Ned) Van Vliet EBH Elshof
24 Peter Schulting (Ned) Cycling Team Jo Piels
25 Sebastian Balck (Swe) Team Cykelcity
26 Jesse Sergent (NZl) Trek-Livestrong U23
27 Rohan Dennis (Aus) Team Jayco Skins
28 Bert-Jan Lindeman (Ned) Cycling Team Jo Piels
29 Sander Oostlander (Ned) Van Vliet EBH Elshof
30 Jasper Bovenhuis (Ned) Rabobank Continental Team
31 Matthias Mortka (Ger) Team NRW
32 Taylor Shelden (USA) Holowesko Partners-Felt-Garmin Development Team
33 Bart Haaren (Ned) Van Vliet EBH Elshof
34 Bram Nolten (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner
35 Makoto Shimada (Jpn) ParkHotel Rooding CT
36 Andrey Solomennikov (Rus) Itera - Katusha 0:00:08
37 Andrei Krasilnikau (Blr) Holowesko Partners-Felt-Garmin Development Team
38 Johan Landstrom (Swe) Team Cykelcity
39 Timothy Roe (Aus) Trek-Livestrong U23
40 Bouke Kuiper (Ned) Koga-CreditForce-Ubbink Track Cycling Team
41 Vegard Laengen (Nor) Team Joker - Bianchi
42 Stanislav Starodubtsev (Rus) Itera - Katusha
43 Mike Terpstra (Ned) Koga-CreditForce-Ubbink Track Cycling Team
44 Maikel Paas (Ned) ParkHotel Rooding CT
45 Maurice Vrijmoed (Ned) Rabobank Continental Team
46 Maarten De Jonge (Ned) Cycling Team Jo Piels
47 Nikita Novikov (Rus) Itera - Katusha
48 Caleb Fairly (USA) Holowesko Partners-Felt-Garmin Development Team
49 Petr Ignatenko (Rus) Itera - Katusha
50 Niek Basten (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner
51 Luke Durbridge (Aus) Team Jayco Skins
52 Benjamin King (Aus) Trek-Livestrong U23
53 Peter Van Agtmaal (Ned) Metec LSE Cycling Team
54 Carl-Henrik Sandell (Swe) Team Cykelcity
55 Maurice De Bekker (Ned) ParkHotel Rooding CT
56 Takayuki Abe (Jpn) ParkHotel Rooding CT 0:00:15
57 Sebastiaan Kamphuis (Ned) Metec LSE Cycling Team 0:00:18
58 Peter Koning (Ned) Line Lloyd Footwear Cycling 0:00:30
59 Ivor Bruin (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam 0:03:01
60 Sjoerd Kouwenhoven (Ned) Van Vliet EBH Elshof 0:06:40
61 Roman Maikin (Rus) Itera - Katusha
62 Cornelius Van Ooijen (Ned) Cycling Team Jo Piels 0:16:48
63 Dennis Smit (Ned) Metec LSE Cycling Team
64 Rudy Vriend (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam
65 Dion Beukeboom (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam
66 Ruben Dorren (Ned) Koopmans-Cube cycling team
67 Roy De Waal (Ned) ParkHotel Rooding CT
68 Tom Relou (Ned) Cycling Team Jo Piels
69 Rene Hooghiemster (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam
70 Niels Pieters (Ned) Line Lloyd Footwear Cycling
71 Jelmer Asjes (Ned) Line Lloyd Footwear Cycling
72 Thomas Koep (Ger) Team NRW
73 Remco Te Brake (Ned) Van Vliet EBH Elshof
74 Bram de Kort (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner
75 Nick Stöpler (Ned) Koga-CreditForce-Ubbink Track Cycling Team
76 Mart van Blanken (Ned) Metec LSE Cycling Team
77 Svein Erik Vold (Nor) Team Joker - Bianchi
78 Geert van der Horst (Ned) Koopmans-Cube cycling team
79 Joris de Boer (Ned) Line Lloyd Footwear Cycling
80 Wim Botman (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam
81 Vegard Robinson Bugge (Nor) Team Joker - Bianchi
82 Alexander Kholodov (Rus) Itera - Katusha
83 Sierk Jan De Haan (Ned) Cycling Team Jo Piels
84 Lars Jun (Ned) Line Lloyd Footwear Cycling
85 Frank Niewold (Ned) Swabo Cyclingteam
86 Jorne Videler (Ned) Line Lloyd Footwear Cycling
87 Lucas Persson (Swe) Team Cykelcity
88 Dennis Kreder (Ned) Line Lloyd Footwear Cycling
89 Michael Hepburn (Aus) Team Jayco Skins
90 Julian Kyer (USA) Trek-Livestrong U23
91 Jonas Bjellmark (Swe) Team Cykelcity
92 Arjen ten Dam (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam
93 Patrick Stenberg (Swe) Team Cykelcity
94 Cody Campbell (Can) Trek-Livestrong U23
95 Jeroen Breewel (Ned) Koopmans-Cube cycling team
96 Jesse de Haan (Ned) Koopmans-Cube cycling team
97 Gerrit Soepenberg (Ned) Metec LSE Cycling Team
98 Jos Harms (Ned) Metec LSE Cycling Team
99 Nick Borst (Ned) Swabo Cyclingteam
100 Jan Deutschmann (Ger) Team NRW
101 Rik Kavsek (Ned) ParkHotel Rooding CT
102 Arne Hassink (Ned) Metec LSE Cycling Team
103 Sebastian Sydlik (Ger) Team NRW
104 Daan Rijntjes (Ned) Swabo Cyclingteam
105 Jasper Lenferink (Ned) Metec LSE Cycling Team
106 Peter Schep (Ned) Koga-CreditForce-Ubbink Track Cycling Team
107 Mitchell Huenders (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam
108 Michael Vingerling (Ned) Koga-CreditForce-Ubbink Track Cycling Team
109 Marco Bos (Ned) Cycling Team Jo Piels
110 Sander Kreder (Ned) Koopmans-Cube cycling team
111 Wouter De Groot (Ned) Swabo Cyclingteam 0:17:01
112 Leander Schreurs (Ned) Koopmans-Cube cycling team
DNF Ingar Stokstad (Nor) Team Joker - Bianchi
Aaron Donnelly (Aus) Team Jayco Skins
Ismael Kip (Ned) Koga-CreditForce-Ubbink Track Cycling Team
Alex Howes (USA) Holowesko Partners-Felt-Garmin Development Team
Walker Savidge (USA) Holowesko Partners-Felt-Garmin Development Team
Nick Walker (Aus) Holowesko Partners-Felt-Garmin Development Team
Jonas Ahlstrand (Swe) Team Cykelcity
Vyacheslav Kuznetsov (Rus) Itera - Katusha
Nick Mulder (Ned) ParkHotel Rooding CT
Jan Oelerich (Ger) Team NRW
Joachim Tolles (Ger) Team NRW
Erik Van Lakenveld (Ned) Swabo Cyclingteam
Points 1 Johan Lindgren (Swe) Team Cykelcity 25 pts
2 Raymond Kreder (Ned) Holowesko Partners-Felt-Garmin Development Team 20
3 Ronan Van Zandbeek (Ned) Van Vliet EBH Elshof 16
4 Coen Vermeltfoort (Ned) Rabobank Continental Team 14
5 Bram Schmitz (Ned) Van Vliet EBH Elshof 12
6 Ramon Sinkeldam (Ned) Rabobank Continental Team 10
7 Taylor Phinney (USA) Trek-Livestrong U23 9
8 Johim Ariesen (Ned) Cycling Team Jo Piels 8
9 Dennis Luijt (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner 7
10 Boy van Poppel (Ned) Rabobank Continental Team 6
11 Martijn Keizer (Ned) Rabobank Continental Team 5
12 Jos Pronk (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam 4
13 Tom Dumoulin (Ned) ParkHotel Rooding CT 3
14 Sondre Sørtveit (Nor) Team Joker - Bianchi 2
15 Wesley Kreder (Ned) Rabobank Continental Team 1
Sprint 1 1 Peter Van Agtmaal (Ned) Metec LSE Cycling Team 3 pts
2 Vegard Robinson Bugge (Nor) Team Joker - Bianchi 2
3 Luke Durbridge (Aus) Team Jayco Skins 1
Sprint 2 1 Peter Van Agtmaal (Ned) Metec LSE Cycling Team 3 pts
2 Martijn Keizer (Ned) Rabobank Continental Team 2
3 Vegard Robinson Bugge (Nor) Team Joker - Bianchi 1
Sprint 3 1 Peter Van Agtmaal (Ned) Metec LSE Cycling Team 3 pts
2 Carl-Henrik Sandell (Swe) Team Cykelcity 2
3 Jeroen Boelen (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner 1
Mountain 1 1 Peter Van Agtmaal (Ned) Metec LSE Cycling Team 5 pts
2 Remco Te Brake (Ned) Van Vliet EBH Elshof 3
3 Carl-Henrik Sandell (Swe) Team Cykelcity 1
Mountain 2 1 Vegard Robinson Bugge (Nor) Team Joker - Bianchi 5 pts
2 Luke Durbridge (Aus) Team Jayco Skins 3
3 Peter Van Agtmaal (Ned) Metec LSE Cycling Team 1
Mountain 3 1 Peter Van Agtmaal (Ned) Metec LSE Cycling Team 5 pts
2 Vegard Robinson Bugge (Nor) Team Joker - Bianchi 3
3 Luke Durbridge (Aus) Team Jayco Skins 1
Mountain 4 1 Peter Van Agtmaal (Ned) Metec LSE Cycling Team 5 pts
2 Takayuki Abe (Jpn) ParkHotel Rooding CT 3
3 Luke Durbridge (Aus) Team Jayco Skins 1
Mountain 5 1 Takayuki Abe (Jpn) ParkHotel Rooding CT 5 pts
2 Carl-Henrik Sandell (Swe) Team Cykelcity 3
3 Luke Durbridge (Aus) Team Jayco Skins 1
Mountain 6 1 Peter Van Agtmaal (Ned) Metec LSE Cycling Team 5 pts
2 Takayuki Abe (Jpn) ParkHotel Rooding CT 3
3 Carl-Henrik Sandell (Swe) Team Cykelcity 1
Mountain 7 1 Peter Van Agtmaal (Ned) Metec LSE Cycling Team 5 pts
2 Martijn Keizer (Ned) Rabobank Continental Team 3
3 Vegard Robinson Bugge (Nor) Team Joker - Bianchi 1
Mountain 8 1 Johnny van Diermen (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner 5 pts
2 Peter Van Agtmaal (Ned) Metec LSE Cycling Team 3
3 Jeroen Boelen (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner 1
Mountain 9 1 Carl-Henrik Sandell (Swe) Team Cykelcity 5 pts
2 Peter Van Agtmaal (Ned) Metec LSE Cycling Team 3
3 Jeroen Boelen (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner 1
Mountain 10 1 Peter Van Agtmaal (Ned) Metec LSE Cycling Team 5 pts
2 Carl-Henrik Sandell (Swe) Team Cykelcity 3
3 Bert-Jan Lindeman (Ned) Cycling Team Jo Piels 1
Mountain 11 1 Peter Van Agtmaal (Ned) Metec LSE Cycling Team 5 pts
2 Carl-Henrik Sandell (Swe) Team Cykelcity 3
3 Jeroen Boelen (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner 1
Mountain 12 1 Ronan Van Zandbeek (Ned) Van Vliet EBH Elshof 5 pts
2 Sander Oostlander (Ned) Van Vliet EBH Elshof 3
3 Johan Lindgren (Swe) Team Cykelcity 1
Young Riders 1 84 5:16:36
2 46
3 144
4 3
5 1
6 163
7 154
8 158
9 157
10 62
11 25
12 2
13 165
14 156
15 47 0:00:08
16 Bouke Kuiper (Ned) Koga-CreditForce-Ubbink Track Cycling Team
17 Nikita Novikov (Rus) Itera - Katusha
18 Luke Durbridge (Aus) Team Jayco Skins
19 Maurice De Bekker (Ned) ParkHotel Rooding CT
20 Peter Koning (Ned) Line Lloyd Footwear Cycling 0:00:30
21 Sjoerd Kouwenhoven (Ned) Van Vliet EBH Elshof 0:06:40
22 Roman Maikin (Rus) Itera - Katusha
23 Ruben Dorren (Ned) Koopmans-Cube cycling team 0:16:48
24 Thomas Koep (Ger) Team NRW
25 Bram de Kort (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner
26 Nick Stöpler (Ned) Koga-CreditForce-Ubbink Track Cycling Team
27 Geert van der Horst (Ned) Koopmans-Cube cycling team
28 Joris de Boer (Ned) Line Lloyd Footwear Cycling
29 Vegard Robinson Bugge (Nor) Team Joker - Bianchi
30 Michael Hepburn (Aus) Team Jayco Skins
31 Arjen ten Dam (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam
32 Patrick Stenberg (Swe) Team Cykelcity
33 Cody Campbell (Can) Trek-Livestrong U23
34 Jeroen Breewel (Ned) Koopmans-Cube cycling team
35 Michael Vingerling (Ned) Koga-CreditForce-Ubbink Track Cycling Team
36 Sander Kreder (Ned) Koopmans-Cube cycling team
Teams 1 Rabobank Continental Team 15:49:48
2 Van Vliet EBH Elshof
3 Van Hemert Groep - De Jonge Renner
4 Holowesko Partners-Felt-Garmin Development Team
5 Cycling Team Jo Piels
6 Team Cykelcity 0:00:08
7 Trek-Livestrong U23
8 ParkHotel Rooding CT
9 Itera - Katusha 0:00:24
10 Team NRW 0:16:48
11 Team Joker - Bianchi 0:16:56
12 Team Jayco Skins
13 Koga-CreditForce-Ubbink Track Cycling Team 0:17:04
14 Metec LSE Cycling Team 0:17:14
15 Midi Center-Ruiter Wielerteam 0:19:49
16 Line Lloyd Footwear Cycling 0:34:06
17 Koopmans-Cube cycling team 0:50:24
18 Swabo Cyclingteam
General Classification after stage 4 1 Taylor Phinney (USA) Trek-Livestrong U23 16:03:02
2 Coen Vermeltfoort (Ned) Rabobank Continental Team 0:00:48
3 Jesse Sergent (NZl) Trek-Livestrong U23 0:01:02
4 Boy van Poppel (Ned) Rabobank Continental Team 0:01:10
5 Jos Pronk (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam 0:01:15
6 Martijn Keizer (Ned) Rabobank Continental Team
7 Sander Oostlander (Ned) Van Vliet EBH Elshof 0:01:19
8 Thomas Berkhout (Ned) Van Vliet EBH Elshof 0:01:24
9 Bram Schmitz (Ned) Van Vliet EBH Elshof 0:01:27
10 Sebastian Balck (Swe) Team Cykelcity
11 Timothy Roe (Aus) Trek-Livestrong U23 0:01:28
12 Rohan Dennis (Aus) Team Jayco Skins 0:01:31
13 Ronan Van Zandbeek (Ned) Van Vliet EBH Elshof 0:01:40
14 Ramon Sinkeldam (Ned) Rabobank Continental Team 0:01:45
15 Andrei Krasilnikau (Blr) Holowesko Partners-Felt-Garmin Development Team 0:01:49
16 Taylor Shelden (USA) Holowesko Partners-Felt-Garmin Development Team 0:01:54
17 Johan Lindgren (Swe) Team Cykelcity 0:01:55
18 Jetse Bol (Ned) Rabobank Continental Team
19 Peter Schulting (Ned) Cycling Team Jo Piels 0:01:57
20 Johan Landstrom (Swe) Team Cykelcity
21 Raymond Kreder (Ned) Holowesko Partners-Felt-Garmin Development Team
22 Maurice Vrijmoed (Ned) Rabobank Continental Team
23 Jeroen Boelen (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner
24 Danny Summerhill (USA) Holowesko Partners-Felt-Garmin Development Team 0:01:58
25 Wesley Kreder (Ned) Rabobank Continental Team 0:02:05
26 Nikita Novikov (Rus) Itera - Katusha 0:02:06
27 Bert-Jan Lindeman (Ned) Cycling Team Jo Piels 0:02:10
28 Jasper Bovenhuis (Ned) Rabobank Continental Team 0:02:11
29 Peter Van Agtmaal (Ned) Metec LSE Cycling Team 0:02:15
30 Tom Dumoulin (Ned) ParkHotel Rooding CT 0:02:18
31 Caleb Fairly (USA) Holowesko Partners-Felt-Garmin Development Team 0:02:29
32 Johim Ariesen (Ned) Cycling Team Jo Piels 0:02:32
33 Henk Wildeman (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner 0:02:40
34 Johnny van Diermen (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner 0:02:45
35 Bouke Kuiper (Ned) Koga-CreditForce-Ubbink Track Cycling Team 0:02:55
36 Sondre Sørtveit (Nor) Team Joker - Bianchi 0:02:59
37 Stanislav Starodubtsev (Rus) Itera - Katusha 0:03:03
38 Bart Haaren (Ned) Van Vliet EBH Elshof 0:03:11
39 Andrey Solomennikov (Rus) Itera - Katusha 0:03:22
40 Maurits Lammertink (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner 0:03:34
41 Maarten De Jonge (Ned) Cycling Team Jo Piels 0:03:40
42 Bram Nolten (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner 0:03:53
43 Sebastiaan Kamphuis (Ned) Metec LSE Cycling Team 0:03:56
44 Vegard Laengen (Nor) Team Joker - Bianchi 0:04:00
45 Peter Koning (Ned) Line Lloyd Footwear Cycling 0:04:08
46 Niek Basten (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner 0:04:11
47 Matthias Mortka (Ger) Team NRW 0:04:20
48 Makoto Shimada (Jpn) ParkHotel Rooding CT 0:04:24
49 Oliver Johr (Ger) Team NRW 0:04:30
50 Benjamin King (Aus) Trek-Livestrong U23 0:04:58
51 Maikel Paas (Ned) ParkHotel Rooding CT 0:05:12
52 Ivor Bruin (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam 0:06:00
53 Petr Ignatenko (Rus) Itera - Katusha 0:06:11
54 Luke Durbridge (Aus) Team Jayco Skins 0:06:41
55 Dennis Luijt (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner 0:08:05
56 Sjoerd Kouwenhoven (Ned) Van Vliet EBH Elshof 0:09:09
57 Carl-Henrik Sandell (Swe) Team Cykelcity 0:09:12
58 Takayuki Abe (Jpn) ParkHotel Rooding CT 0:09:37
59 Mike Terpstra (Ned) Koga-CreditForce-Ubbink Track Cycling Team 0:12:39
60 Maurice De Bekker (Ned) ParkHotel Rooding CT 0:14:51
61 Roman Maikin (Rus) Itera - Katusha 0:17:01
62 Remco Te Brake (Ned) Van Vliet EBH Elshof 0:18:38
63 Sierk Jan De Haan (Ned) Cycling Team Jo Piels 0:18:46
64 Patrick Stenberg (Swe) Team Cykelcity 0:19:05
65 Rene Hooghiemster (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam
66 Peter Schep (Ned) Koga-CreditForce-Ubbink Track Cycling Team 0:19:12
67 Rudy Vriend (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam
68 Jesse de Haan (Ned) Koopmans-Cube cycling team 0:19:16
69 Bram de Kort (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner 0:19:19
70 Lars Jun (Ned) Line Lloyd Footwear Cycling 0:19:32
71 Dennis Smit (Ned) Metec LSE Cycling Team 0:19:34
72 Jelmer Asjes (Ned) Line Lloyd Footwear Cycling 0:19:41
73 Dion Beukeboom (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam 0:19:48
74 Roy De Waal (Ned) ParkHotel Rooding CT 0:19:49
75 Jasper Lenferink (Ned) Metec LSE Cycling Team 0:19:57
76 Tom Relou (Ned) Cycling Team Jo Piels 0:20:15
77 Arne Hassink (Ned) Metec LSE Cycling Team 0:20:22
78 Mitchell Huenders (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam 0:20:27
79 Cornelius Van Ooijen (Ned) Cycling Team Jo Piels 0:20:34
80 Vegard Robinson Bugge (Nor) Team Joker - Bianchi 0:20:38
81 Jos Harms (Ned) Metec LSE Cycling Team 0:20:49
82 Joris de Boer (Ned) Line Lloyd Footwear Cycling 0:20:56
83 Arjen ten Dam (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam 0:21:12
84 Svein Erik Vold (Nor) Team Joker - Bianchi 0:21:14
85 Rik Kavsek (Ned) ParkHotel Rooding CT 0:21:15
86 Gerrit Soepenberg (Ned) Metec LSE Cycling Team 0:21:16
87 Frank Niewold (Ned) Swabo Cyclingteam 0:21:50
88 Alexander Kholodov (Rus) Itera - Katusha 0:22:15
89 Daan Rijntjes (Ned) Swabo Cyclingteam 0:22:46
90 Jan Deutschmann (Ger) Team NRW 0:22:51
91 Julian Kyer (USA) Trek-Livestrong U23 0:23:03
92 Dennis Kreder (Ned) Line Lloyd Footwear Cycling 0:23:07
93 Cody Campbell (Can) Trek-Livestrong U23 0:23:23
94 Marco Bos (Ned) Cycling Team Jo Piels 0:23:54
95 Jorne Videler (Ned) Line Lloyd Footwear Cycling 0:24:03
96 Michael Hepburn (Aus) Team Jayco Skins 0:24:47
97 Sander Kreder (Ned) Koopmans-Cube cycling team 0:26:33
98 Thomas Koep (Ger) Team NRW 0:26:40
99 Jonas Bjellmark (Swe) Team Cykelcity 0:27:24
100 Nick Stöpler (Ned) Koga-CreditForce-Ubbink Track Cycling Team
101 Mart van Blanken (Ned) Metec LSE Cycling Team 0:27:31
102 Ruben Dorren (Ned) Koopmans-Cube cycling team 0:28:21
103 Lucas Persson (Swe) Team Cykelcity 0:28:24
104 Wim Botman (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam 0:28:31
105 Jeroen Breewel (Ned) Koopmans-Cube cycling team 0:29:18
106 Sebastian Sydlik (Ger) Team NRW 0:29:55
107 Leander Schreurs (Ned) Koopmans-Cube cycling team 0:30:32
108 Geert van der Horst (Ned) Koopmans-Cube cycling team 0:31:03
109 Niels Pieters (Ned) Line Lloyd Footwear Cycling 0:34:42
110 Nick Borst (Ned) Swabo Cyclingteam 0:35:09
111 Michael Vingerling (Ned) Koga-CreditForce-Ubbink Track Cycling Team 0:36:56
112 Wouter De Groot (Ned) Swabo Cyclingteam 0:37:09
Points Classification 1 Taylor Phinney (USA) Trek-Livestrong U23 81 pts
2 Coen Vermeltfoort (Ned) Rabobank Continental Team 78
3 Boy van Poppel (Ned) Rabobank Continental Team 56
4 Raymond Kreder (Ned) Holowesko Partners-Felt-Garmin Development Team 43
5 Johim Ariesen (Ned) Cycling Team Jo Piels 40
6 Bram Schmitz (Ned) Van Vliet EBH Elshof 38
7 Johan Lindgren (Swe) Team Cykelcity 35
8 Jos Pronk (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam 34
9 Remco Te Brake (Ned) Van Vliet EBH Elshof 23
10 Sebastiaan Kamphuis (Ned) Metec LSE Cycling Team 20
11 Ronan Van Zandbeek (Ned) Van Vliet EBH Elshof 16
12 Bert-Jan Lindeman (Ned) Cycling Team Jo Piels 16
13 Ramon Sinkeldam (Ned) Rabobank Continental Team 12
14 Martijn Keizer (Ned) Rabobank Continental Team 10
15 Peter Van Agtmaal (Ned) Metec LSE Cycling Team 9
16 Peter Schulting (Ned) Cycling Team Jo Piels 8
17 Dennis Luijt (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner 7
18 Maurice Vrijmoed (Ned) Rabobank Continental Team 7
19 Jeroen Boelen (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner 7
20 Bart Haaren (Ned) Van Vliet EBH Elshof 7
21 Rene Hooghiemster (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam 6
22 Wesley Kreder (Ned) Rabobank Continental Team 6
23 Stanislav Starodubtsev (Rus) Itera - Katusha 6
24 Sebastian Balck (Swe) Team Cykelcity 5
25 Lars Jun (Ned) Line Lloyd Footwear Cycling 5
26 Maarten De Jonge (Ned) Cycling Team Jo Piels 4
27 Tom Dumoulin (Ned) ParkHotel Rooding CT 3
28 Danny Summerhill (USA) Holowesko Partners-Felt-Garmin Development Team 3
29 Vegard Robinson Bugge (Nor) Team Joker - Bianchi 3
30 Gerrit Soepenberg (Ned) Metec LSE Cycling Team 2
31 Sondre Sørtveit (Nor) Team Joker - Bianchi 2
32 Dion Beukeboom (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam 2
33 Sjoerd Kouwenhoven (Ned) Van Vliet EBH Elshof 2
34 Patrick Stenberg (Swe) Team Cykelcity 2
35 Carl-Henrik Sandell (Swe) Team Cykelcity 2
36 Luke Durbridge (Aus) Team Jayco Skins 1
37 Oliver Johr (Ger) Team NRW 1
38 Daan Rijntjes (Ned) Swabo Cyclingteam 1
39 Mart van Blanken (Ned) Metec LSE Cycling Team 1
Mountains Classification 1 Peter Van Agtmaal (Ned) Metec LSE Cycling Team 42 pts
2 Carl-Henrik Sandell (Swe) Team Cykelcity 16
3 Takayuki Abe (Jpn) ParkHotel Rooding CT 11
4 Vegard Robinson Bugge (Nor) Team Joker - Bianchi 9
5 Jeroen Boelen (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner 8
6 Luke Durbridge (Aus) Team Jayco Skins 6
7 Ronan Van Zandbeek (Ned) Van Vliet EBH Elshof 5
8 Bram Schmitz (Ned) Van Vliet EBH Elshof 5
9 Johnny van Diermen (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner 5
10 Taylor Phinney (USA) Trek-Livestrong U23 3
11 Martijn Keizer (Ned) Rabobank Continental Team 3
12 Sander Oostlander (Ned) Van Vliet EBH Elshof 3
13 Dion Beukeboom (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam 3
14 Remco Te Brake (Ned) Van Vliet EBH Elshof 3
15 Johan Lindgren (Swe) Team Cykelcity 1
16 Raymond Kreder (Ned) Holowesko Partners-Felt-Garmin Development Team 1
17 Bert-Jan Lindeman (Ned) Cycling Team Jo Piels 1
18 Mart van Blanken (Ned) Metec LSE Cycling Team 1
Young Riders Classification 1 Taylor Phinney (USA) Trek-Livestrong U23 16:03:02
2 Timothy Roe (Aus) Trek-Livestrong U23 0:01:28
3 Rohan Dennis (Aus) Team Jayco Skins 0:01:31
4 Jetse Bol (Ned) Rabobank Continental Team 0:01:55
5 Raymond Kreder (Ned) Holowesko Partners-Felt-Garmin Development Team 0:01:57
6 Wesley Kreder (Ned) Rabobank Continental Team 0:02:05
7 Nikita Novikov (Rus) Itera - Katusha 0:02:06
8 Bert-Jan Lindeman (Ned) Cycling Team Jo Piels 0:02:10
9 Jasper Bovenhuis (Ned) Rabobank Continental Team 0:02:11
10 Tom Dumoulin (Ned) ParkHotel Rooding CT 0:02:18
11 Henk Wildeman (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner 0:02:40
12 Johnny van Diermen (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner 0:02:45
13 Bouke Kuiper (Ned) Koga-CreditForce-Ubbink Track Cycling Team 0:02:55
14 Maurits Lammertink (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner 0:03:34
15 Bram Nolten (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner 0:03:53
16 Peter Koning (Ned) Line Lloyd Footwear Cycling 0:04:08
17 Matthias Mortka (Ger) Team NRW 0:04:20
18 Oliver Johr (Ger) Team NRW 0:04:30
19 Luke Durbridge (Aus) Team Jayco Skins 0:06:41
20 Sjoerd Kouwenhoven (Ned) Van Vliet EBH Elshof 0:09:09
21 Maurice De Bekker (Ned) ParkHotel Rooding CT 0:14:51
22 Roman Maikin (Rus) Itera - Katusha 0:17:01
23 Patrick Stenberg (Swe) Team Cykelcity 0:19:05
24 Bram de Kort (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner 0:19:19
25 Vegard Robinson Bugge (Nor) Team Joker - Bianchi 0:20:38
26 Joris de Boer (Ned) Line Lloyd Footwear Cycling 0:20:56
27 Arjen ten Dam (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam 0:21:12
28 Cody Campbell (Can) Trek-Livestrong U23 0:23:23
29 Michael Hepburn (Aus) Team Jayco Skins 0:24:47
30 Sander Kreder (Ned) Koopmans-Cube cycling team 0:26:33
31 Thomas Koep (Ger) Team NRW 0:26:40
32 Nick Stöpler (Ned) Koga-CreditForce-Ubbink Track Cycling Team 0:27:24
33 Ruben Dorren (Ned) Koopmans-Cube cycling team 0:28:21
34 Jeroen Breewel (Ned) Koopmans-Cube cycling team 0:29:18
35 Geert van der Horst (Ned) Koopmans-Cube cycling team 0:31:03
36 Michael Vingerling (Ned) Koga-CreditForce-Ubbink Track Cycling Team 0:36:56
Teams Classification 1 Trek-Livestrong U23 48:11:42
2 Rabobank Continental Team 0:01:12
3 Van Vliet EBH Elshof 0:01:32
4 Cycling Team Jo Piels 0:02:22
5 Holowesko Partners-Felt-Garmin Development Team 0:02:23
6 Team Cykelcity 0:02:46
7 Van Hemert Groep - De Jonge Renner 0:03:43
8 ParkHotel Rooding CT 0:04:32
9 Itera - Katusha 0:05:19
10 Metec LSE Cycling Team 0:22:02
11 Midi Center-Ruiter Wielerteam 0:22:05
12 Team Joker - Bianchi 0:22:18
13 Team NRW 0:26:19
14 Koga-CreditForce-Ubbink Track Cycling Team 0:26:59
15 Team Jayco Skins 0:30:24
16 Line Lloyd Footwear Cycling 0:38:06
17 Swabo Cyclingteam 1:01:08
18 Koopmans-Cube cycling team 1:09:36