1 Cheng Ji (Chn) China National Team 1.54.52
2 King Wai Cheung (HKg) HSBC HK Pro Cycling
3 Gang Xu (Chn) Hong Kong HSS Shanghai Sports Institute
4 Chun Hing Chan (HKg) HSBC HK Pro Cycling
5 Akmal Amrun (Mas) MNCF Cycling Team 0.11
6 Sergey Kudentsov (Rus) Team Sports Club Macau
7 Shimpei Fukuda (Jpn) Japan National Team
8 Michael M. Fitzgerald (Aus) City of Perth Cycling Team
9 Christian Eminger (Aut) Stegcomputer-CKT-Cogeas
10 Alberto Blanco (USA) Kraftgenie Cycling / Champion System Racing
11 Wenlong Zhang (Chn) China PLA
12 Li Zhang (Chn) Guangdong
13 Brian B. Butts (USA) Kraftgenie Cycling / Champion System Racing
14 Sergio Ruas (Por) Casa de Portugal de Macau-Crédito Agrícola
15 Masahiko Mifune (Jpn) Team Sports Club Macau
16 Harrif Salleh (Mas) MNCF Cycling Team
17 Nelson Sousa (Por) Casa de Portugal de Macau-Crédito Agrícola
18 Guo Hui (Chn) China National Team
19 Bradeley B Hall (Aus) City of Perth Cycling Team
20 Chi Sek Chui (HKg) Hong Kong HSS Shanghai Sports Institute
21 Vladimir Estevez (Dom) Kraftgenie Cycling / Champion System Racing
22 Siu Wai Ko (HKg) HSBC HK Pro Cycling
23 Jiajie Yang (Chn) Guangdong
24 Ericson Obosa (Phi) Jazysports-Beacon
25 Long Jin (Chn) China National Team
26 Kam Po Wong (HKg) HSBC HK Pro Cycling
27 Kin San Wu (HKg) HSBC HK Pro Cycling
28 Lei Sun (Chn) Hong Kong HSS Shanghai Sports Institute
29 Dor Ming Chau (HKg) SCAA
30 Yue Tu (Chn) China PLA
31 Wang Yip Tang (HKg) Team Sports Club Macau
32 Bo Liu (Chn) China PLA
33 Xitao Ji (Chn) China National Team
34 Chadc Butts (USA) Kraftgenie Cycling / Champion System Racing
35 Ting Pong Lam (HKg) Champion System Bici
36 Fábiogh Palma (Por) Casa de Portugal de Macau-Crédito Agrícola
37 Amiri Rusli (Mas) MNCF Cycling Team
38 Kenanjkl Li (Chn) Guangdong
39 Shing Lammno Ip (HKg) Champion System Bici
40 Chun Woh Cheung (HKg) SCAA
41 Shuaijunrst Chang (Chn) Macau-Beijing Selection
42 Fábiou Ferreira (Por) Casa de Portugal de Macau-Crédito Agrícola
43 Mohd Firdausv Daud (Mas) MNCF Cycling Team
44 Deanw Gathercole (Aus) City of Perth Cycling Team
45 Gavrielx Epstein (Can) Kraftgenie Cycling / Champion System Racing
46 Micaelxz Isidoro (Por) Casa de Portugal de Macau-Crédito Agrícola
47 Naotox Ise (Jpn) Team Sports Club Macau
48 Takeaki Ayabe (Jpn) Japan National Team
49 Chi Yin Kenji Leung (HKg) Team Sports Club Macau
50 Sherwin Carrera (Phi) Jazysports-Beacon
51 Jianhua Ji (Chn) China National Team
52 Kai Lam See (HKg) SCAA
53 Siu Jun Chiu (HKg) SCAA
54 Emelito Atilano (Phi) Jazysports-Beacon
55 Xiaoling Yuan (Chn) Guangdong
56 Zeyong Yuan (Chn) China PLA
57 Zhong Yuan (Chn) Champion System Bici
58 Renato Sambrano (Phi) Jazysports-Beacon
59 Tsz Hing Keung (HKg) Colossi - CMS Team
60 Benjamin Stauder (Ger) Stegcomputer-CKT-Cogeas
61 King Man Tsui (HKg) Colossi - CMS Team
62 Stefan Rothe (Ger) Champion System Bici
63 Weng Kin Thum (Mas) MNCF Cycling Team
64 Lex Nederlof (Ned) Stegcomputer-CKT-Cogeas
65 Peng Liu (Chn) China PLA
66 Matthew Dec (Aus) City of Perth Cycling Team
67 Kai Tsun Lam (HKg) Team Sports Club Macau
68 Ying Hon Yeung (HKg) HSBC HK Pro Cycling
69 Mohd Fadhli Fauzi (Mas) MNCF Cycling Team
70 Shusaku Matsuo (Jpn) Stegcomputer-CKT-Cogeas
71 Kai Fong Ho MAC Macau-Beijing Selection
72 Elliott Wells (Aus) City of Perth Cycling Team
73 Yuet Shan Chung (HKg) SCAA
74 Taiji Nishitani (Jpn) Japan National Team
75 Kazuhiron Mori (Jpn) Japan National Team
76 Wing Kit Tang (HKg) Champion System Bici
77 Kenjix Itami (Jpn) Japan National Team
78 Jazy Garcia (Gum) Jazysports-Beacon
79 Long Yin (Chn) Macau-Beijing Selection
80 Yoshiaki Shimada (Jpn) Japan National Team
81 Hui Zhang (Chn) Hong Kong HSS Shanghai Sports Institute
82 Kin Chung Wong (HKg) Hong Kong HSS Shanghai Sports Institute
83 David Jansen (Swi) Stegcomputer-CKT-Cogeas
84 Yue Qi (Chn) Macau-Beijing Selection 2.01
85 Hairong Deng (Chn) Colossi - CMS Team 2.40
86 Yi He (Chn) Colossi - CMS Team 0.11
87 Jan Adriaan Kole (NZl) Colossi - CMS Team 2.40
88 Xiaoquan Hui (Chn) Champion System Bici
89 Zhenchaom Ye (Chn) Macau-Beijing Selection
90 Henry Morley (Aus) City of Perth Cycling Team 0.11
91 Ching Hei Kwan (HKg) Colossi - CMS Team 16.06
92 Yongsheng Yan (Chn) Hong Kong HSS Shanghai Sports Institute 22.49
92 Shijie Yu (Chn) China PLA
94 Kam Tung Ho (HKg) SCAA 1.23.16
Teams
1 HSBC Hong Kong Team 5.44.47
2 China National Team 0.11
3 Hong Kong & Shanghai Sports Institute
4 Kraftgenie Cycling / Champion System Racing 0.22
5 Team Sports Club Macau
6 MNCF Cycling Team
7 Casa de Portugal de Macau-Crédito Agrícola
8 City of Perth Cycling Team
9 China PLA
10 Guangdong
11 SCAA
12 Jazysports-Beacon
13 Japan National Team
14 Champion System Bici
15 Stegcomputer-CKT-Cogeas
16 Macau-Beijing Selection
17 Colossi - CMS Team
General classification after stage 1
1 Cheng Ji (Chn) China National Team 1.54.52
2 King Wai Cheung (HKg) HSBC HK Pro Cycling
3 Gang Xu (Chn) Hong Kong HSS Shanghai Sports Institute
4 Chun Hing Chan (HKg) HSBC HK Pro Cycling
5 Akmal Amrun (Mas) MNCF Cycling Team 0.11
6 Sergey Kudentsov (Rus) Team Sports Club Macau
7 Shimpei Fukuda (Jpn) Japan National Team
8 Michael M. Fitzgerald (Aus) City of Perth Cycling Team
9 Christian Eminger (Aut) Stegcomputer-CKT-Cogeas
10 Alberto Blanco (USA) Kraftgenie Cycling / Champion System Racing
11 Wenlong Zhang (Chn) China PLA
12 Li Zhang (Chn) Guangdong
13 Brian B. Butts (USA) Kraftgenie Cycling / Champion System Racing
14 Sergio Ruas (Por) Casa de Portugal de Macau-Crédito Agrícola
15 Masahiko Mifune (Jpn) Team Sports Club Macau
16 Harrif Salleh (Mas) MNCF Cycling Team
17 Nelson Sousa (Por) Casa de Portugal de Macau-Crédito Agrícola
18 Guo Hui (Chn) China National Team
19 Bradeley B Hall (Aus) City of Perth Cycling Team
20 Chi Sek Chui (HKg) Hong Kong HSS Shanghai Sports Institute
21 Vladimir Estevez (Dom) Kraftgenie Cycling / Champion System Racing
22 Siu Wai Ko (HKg) HSBC HK Pro Cycling
23 Jiajie Yang (Chn) Guangdong
24 Ericson Obosa (Phi) Jazysports-Beacon
25 Long Jin (Chn) China National Team
26 Kam Po Wong (HKg) HSBC HK Pro Cycling
27 Kin San Wu (HKg) HSBC HK Pro Cycling
28 Lei Sun (Chn) Hong Kong HSS Shanghai Sports Institute
29 Dor Ming Chau (HKg) SCAA
30 Yue Tu (Chn) China PLA
31 Wang Yip Tang (HKg) Team Sports Club Macau
32 Bo Liu (Chn) China PLA
33 Xitao Ji (Chn) China National Team
34 Chadc Butts (USA) Kraftgenie Cycling / Champion System Racing
35 Ting Pong Lam (HKg) Champion System Bici
36 Fábiogh Palma (Por) Casa de Portugal de Macau-Crédito Agrícola
37 Amiri Rusli (Mas) MNCF Cycling Team
38 Kenanjkl Li (Chn) Guangdong
39 Shing Lammno Ip (HKg) Champion System Bici
40 Chun Woh Cheung (HKg) SCAA
41 Shuaijunrst Chang (Chn) Macau-Beijing Selection
42 Fábiou Ferreira (Por) Casa de Portugal de Macau-Crédito Agrícola
43 Mohd Firdausv Daud (Mas) MNCF Cycling Team
44 Deanw Gathercole (Aus) City of Perth Cycling Team
45 Gavrielx Epstein (Can) Kraftgenie Cycling / Champion System Racing
46 Micaelxz Isidoro (Por) Casa de Portugal de Macau-Crédito Agrícola
47 Naotox Ise (Jpn) Team Sports Club Macau
48 Takeaki Ayabe (Jpn) Japan National Team
49 Chi Yin Kenji Leung (HKg) Team Sports Club Macau
50 Sherwin Carrera (Phi) Jazysports-Beacon
51 Jianhua Ji (Chn) China National Team
52 Kai Lam See (HKg) SCAA
53 Siu Jun Chiu (HKg) SCAA
54 Emelito Atilano (Phi) Jazysports-Beacon
55 Xiaoling Yuan (Chn) Guangdong
56 Zeyong Yuan (Chn) China PLA
57 Zhong Yuan (Chn) Champion System Bici
58 Renato Sambrano (Phi) Jazysports-Beacon
59 Tsz Hing Keung (HKg) Colossi - CMS Team
60 Benjamin Stauder (Ger) Stegcomputer-CKT-Cogeas
61 King Man Tsui (HKg) Colossi - CMS Team
62 Stefan Rothe (Ger) Champion System Bici
63 Weng Kin Thum (Mas) MNCF Cycling Team
64 Lex Nederlof (Ned) Stegcomputer-CKT-Cogeas
65 Peng Liu (Chn) China PLA
66 Matthew Dec (Aus) City of Perth Cycling Team
67 Kai Tsun Lam (HKg) Team Sports Club Macau
68 Ying Hon Yeung (HKg) HSBC HK Pro Cycling
69 Mohd Fadhli Fauzi (Mas) MNCF Cycling Team
70 Shusaku Matsuo (Jpn) Stegcomputer-CKT-Cogeas
71 Kai Fong Ho MAC Macau-Beijing Selection
72 Elliott Wells (Aus) City of Perth Cycling Team
73 Yuet Shan Chung (HKg) SCAA
74 Taiji Nishitani (Jpn) Japan National Team
75 Kazuhiron Mori (Jpn) Japan National Team
76 Wing Kit Tang (HKg) Champion System Bici
77 Kenjix Itami (Jpn) Japan National Team
78 Jazy Garcia (Gum) Jazysports-Beacon
79 Long Yin (Chn) Macau-Beijing Selection
80 Yoshiaki Shimada (Jpn) Japan National Team
81 Hui Zhang (Chn) Hong Kong HSS Shanghai Sports Institute
82 Kin Chung Wong (HKg) Hong Kong HSS Shanghai Sports Institute
83 David Jansen (Swi) Stegcomputer-CKT-Cogeas
84 Yue Qi (Chn) Macau-Beijing Selection 2.01
85 Hairong Deng (Chn) Colossi - CMS Team 2.40
86 Yi He (Chn) Colossi - CMS Team 0.11
87 Jan Adriaan Kole (NZl) Colossi - CMS Team 2.40
88 Xiaoquan Hui (Chn) Champion System Bici
89 Zhenchaom Ye (Chn) Macau-Beijing Selection
90 Henry Morley (Aus) City of Perth Cycling Team 0.11
91 Ching Hei Kwan (HKg) Colossi - CMS Team 16.06
92 Yongsheng Yan (Chn) Hong Kong HSS Shanghai Sports Institute 22.49
92 Shijie Yu (Chn) China PLA
94 Kam Tung Ho (HKg) SCAA 1.23.16
Sprint classification
1 Akmal Amrun (Mas) MNCF Cycling Team 21 pts
2 Gang Xu (Chn) Hong Kong HSS Shanghai Sports Institute 13
3 King Wai Cheung (HKg) HSBC HK Pro Cycling 13
4 Cheng Ji (Chn) China National Team 12
5 Chun Hing Chan (HKg) HSBC HK Pro Cycling 8
6 Sergey Kudentsov (Rus) Team Sports Club Macau 6
7 Harrif Salleh (Mas) MNCF Cycling Team 6
8 Shimpei Fukuda (Jpn) Japan National Team 4
9 Michael M. Fitzgerald (Aus) City of Perth Cycling Team 4
10 Long Jin (Chn) China National Team 3
11 Christian Eminger (Aut) Stegcomputer-CKT-Cogeas 2
12 Alberto Blanco (USA) Kraftgenie Cycling / Champion System Racing 1
13 Masahiko Mifune (Jpn) Team Sports Club Macau 1
Teams classification
1 HSBC Hong Kong Team 5.44.47
2 China National Team 0.11
3 Hong Kong & Shanghai Sports Institute
4 Kraftgenie Cycling / Champion System Racing 0.22
5 Team Sports Club Macau
6 MNCF Cycling Team
7 Casa de Portugal de Macau-Crédito Agrícola
8 City of Perth Cycling Team
9 China PLA
10 Guangdong
11 SCAA
12 Jazysports-Beacon
13 Japan National Team
14 Champion System Bici
15 Stegcomputer-CKT-Cogeas
16 Macau-Beijing Selection
17 Colossi - CMS Team Sluiten